HIIT je hit

HIIT som vykonávala v čase, keď som bola v procese chudnutia. S mojím trénerom sme to nakombinovali spolu s upravenou stravou a silovým tréningom. Prinieslo mi to želané výsledky. Takže sama na vlastnej koži môžem prehlásiť, že disciplína v strave a cvičení funguje na 100 %. Jedno bez druhého nefunguje. Nedá sa tu podvádzať, lebo svoje telo neoklamete.

sportssprinting-athlete

Foto: zdroj, www.psychogenyx.com

Rozhodla som sa preštudovať zopár overených stránok a výskumov a dať to na jedno miesto.

Pokiaľ je naším cieľom vyrysovať, teda zbaviť sa prebytočného tuku, musíme do činnosti zapojiť čo najviac svalov, čo najviac najväčších svalov a čo najviac ich zaťažiť.

 

Aký vplyv má na chudnutie kardio v porovnaní s HIIT?

Kardio je fyzická aktivita, napr. behanie alebo bicyklovanie, ktoré je vykonávané asi 30-60 minút nepretržite a v rovnakom tempe. Prečo 30-60 minút? Lebo prvých 20 minút sa spaľuje cukor a až potom nastáva spaľovanie tuku. Áno, pri danom pohybe spaľujeme kalórie. To je fakt. ALE. Naše telo sa rado prispôsobuje. Keď budete behať 30 minúť, tak prvýkrát vám to bude robiť problém. Možno ani nezabehnete tých 30 minút. Telo sa bude sa chcieť prispôsobiť, aby ste nabudúce mohli behať dlhšie a ľahšie. Čo to znamená? To, že sa vám prispôsobí a spomalí váš metabolizmus. Prečo? Je to pochopiteľné. Naše telo bude po čase vynakladať na rovnakú aktivitu, spomínaných 30 minút behu, menej námahy dnes ako napríklad pred pol rokom. Čiže naše telo sa bude čím ďalej, tým viac šetriť a bude lenivejšie páliť zásoby tuku. A toto predsa nechceme.

 

Čo s tým?

Odpoveďou je HIIT. HIIT alebo high intensity interval training, v preklade vysoko intenzívny intervalový tréning. Je to striedanie maximálneho výkonu s dobou odpočinku. Ja osobne som skúšala napríklad šprinty do schodov, šprinty na bežiacom páse, striedať intervaly na stepperi a bicykli. Išla som spôsobom 30 – 60 sekúnd moje úplne maximálne úsilie a 60 – 90 sekúnd vydýchavanie a príprava na ďalší interval. Toto stačí opakovať 8 – 10 x, čiže to zaberie maximálne 30 minút.

Ako reaguje telo pri takomto cvičení? No v prvom rade ide do maximálneho vyčerpania. Unaví sa. Preto sa snaží zrýchliť metabolizmus, aby sa čo najrýchlejšie dostalo do stavu prirodzeného kľudového režimu. Toto zrýchlenie metabolizmu prebieha podľa výskumov nielen počas tréningu ale ďalších 24-48 hodín po tréningu (závisí od náročnosti konkrétneho cvičenia), čiže my ešte dva dni spaľujeme viac energie hoci aj pri relaxovaní.

 

Kedy cvičiť HIIT?

HIIT môžete robiť hneď po silovom tréningu, ako bodku na záver, alebo hneď ráno. Oba spôsoby majú svoje výhody. Ak sa odpálite HIITkom hneď po silovom tréningu, možete si dopriať viac odpočinku a regenerovať. Ak si dáte HIIT v netréningový deň, hneď ráno, určite na to budete mať viac energie než po vyčerpávajúcom silovom tréningu.

 

 

1 komentár pri “HIIT je hit

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *